IFJÚSÁGI ÉVES DUNA FEJÉR MEGYEI SZAKASZ HORGÁSZRENDJE 2021
IFJÚSÁGI ÉVES DUNA FEJÉR MEGYEI SZAKASZ HORGÁSZRENDJE 2021
Víztérkód: DUNA: 07-020-1-1
RÓKÁS HOLTÁG: 13-001-1-1
MOHOSZ azonosító: 071 Jegykód: ET111
Érvényességi idő: 2022.01.31-ig vagy mennyiségi fogási kvóta eléréséig!
Készségek száma: 2 bot, maximum 2 horog/bot
Darabszám korlátozással védett őshonos halakból megtartható:
Naponta: 3 db (fajonként: 2 db, kősüllő 3 db/nap)
Évente: 35 db, (max. 35 db, békés hal, vagy ebből ragadozó: max. 15db)
Darabszám korlátozással nem védett őshonos halakból megtartható: Naponta: 7 kg
(Menyhal, domolykó, sügér esetében napi 3 kg, ami beleszámít a 7 kg-ba.)
MÉRETKORLÁTOZÁS:
Ponty minimum: 35cm, maximum: 65cm
Süllő minimum: 40cm, maximum: 75cm
Amur minimum: 40cm, maximum: 80cm
Harcsa 05.02-06.15: ívási tilalmi időszak(60 cm, -ívási időszakban:100 cm)
Harcsa 12.01-02.28: fogási tilalmi időszak
Balin: 40-65cm
Márna: 40cm
Csuka: 50-75cm
Kősüllő: 30cm
Dévérkeszeg: 04.15-05.31 között max.40cm
A Duna-folyam 1564-1630 fkm közötti szakasz 2021. évi horgászrendje
A horgász köteles a horgászat megkezdése előtt megismerni és a horgászat során betartani a 2013. évi CII. törvény, a 133/2013, (XII.29) VM rendeletet, valamint a HOFESZ-HVDSZ horgászrend rendeleteit. A szabályok ismeretének hiánya nem mentesít a következmények alól! Kirívó, vagy ismétlődő szabályszegés esetén a szabályszegő horgász a területi jegy váltásától hosszabb időtartamra eltiltható. A szabályszegésekről és az elkövetésük esetén kiróható szankciókról www.hofesz.hu honlapon tájékozódhat.
- Általános szabályozási előírások
- A Dunán MOHOSZ tagsággal és adott évre érvényes horgászkártyával, állami jeggyel és területi engedéllyel rendelkező horgász részére engedélyezett a horgászat. A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.
- A horgászokmányok közül a helyi horgászrend hatálya alá tartozó területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
- A területi jegy kiadójának előírása esetén a horgász köteles a területi jegy elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál tartani, illetve online vásárlás esetén a területi jegyet és a horgászrendet kinyomtatás nélkül egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén a horgászat időtartama alatt ellenőrzésre bemutatni.
- A területi jegy kiadója a HHR, HRK esetében az évközi változtatás jogát fenntartja, de erről köteles a helyi horgászrendben megjelölt tájékoztatási módon, felületen a változást megelőzően legalább 8 nappal hitelt érdemlő módon, közzététellel értesíteni a horgászokat. Ha a közzététel e szabálynak megfelelően megtörtént, a horgász a területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó halgazdálkodási hasznosítói eljárásoknál a tájékoztatás hiányára nem hivatkozhat.
- HOFESZ Halászati ellenőrök HVDSZ Halászati ellenőrök
Németh Béla: 06-30-454-7989 Steiner Norbert: 06-30-263-2859,
Zámbó Zsolt: 06-30-454-8288 Halász Tamás 06-30-263-2963
Dr. Fekete Zsolt: 06-30-454-8225 Kukucska Gyula: 06-30-263-2960 Zakar Zoltán: 06-30-454-6917 - A területi jegy érvényes a Duna folyam 1564-1630 fkm közötti szakaszon (a Nagytétényi vasútállomástól a Dunaegyházi holtág befolyójáig), Rókás vízállás Makád mentetlen holtág, a Váli-víz az M6-os hídig, kivéve az Ercsi- és Adonyi mellékág, a Dunaújvárosi Kikötői-öböl, a Felső-öböl csatorna, a Tököli sóderbánya-tó és a Tassi V-ös, VI-os vízterület.
- A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások
- Az általános parti horgászatra engedélyezett szakaszokon az érkezés sorrendjében bármely szabad hely elfoglalható. A külön nem kijelölt horgászhelyek közötti legkisebb előírt távolság – a szomszédokkal történő előzetes megegyezés hiányában – 5 méter. Foglalt hely horgász általi létesítése közterületen tilos, kivételt képeznek az engedéllyel rendelkező víziállások.
- A horgászhely (a készségek tervezett helyétől számított minimum 2,5 méteres körzet) halgazdálkodási hasznosítói előírás esetén csak akkor foglalható el, ha előtte az ott lévő szemét eltakarítása megtörtént.
- A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett.
- A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelése esetén köteles annak azonnali, a halőr vagy a halgazdálkodási hasznosító felé történő bejelentésére.
- Az elvihető hal horgászhelyen történő konyhai előkészítése, feldolgozása TILOS.
- A horgászat közben keletkezett szemetet a horgászat befejezése után, mindenki köteles haladéktalanul elszállítani.
- Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos befolyásoltság vagy bódult állapot esetén a hivatásos halőr által a horgászat folytatása megtiltható, a terület azonnali elhagyására való felszólítás mellett.
- Tüzet gyújtani egyéb engedély hiányában csak az e célra kiépített helyeken lehetséges, ha tűzgyújtási tilalom nem került elrendelésre. Élő, helyszíni faanyag tűzrakásra nem használható. A tűzterekbe szemét nem helyezhető el, ott el sem égethető. Távozáskor biztosítani kell a tűz teljes eloltását.
III. Speciális horgászrendi előírások
1.A területi jegy birtokosa a 0-24h-ban horgászhat, November 1. -március 15. közötti időszakban 22:00-05:00 között nem engedélyezett a csónakos horgászat! Csónakos horgászat csak az érvényes hajózási-és vízi közlekedési szabályzat betartásával történhet. A Fóka-öbölben csak parti horgászat engedélyezett!
- A HOFESZ és HVDSZ – mint a halgazdálkodásra jogosult – kérelmére a területileg illetékes első fokon eljáró halgazdálkodási hatóság rendkívüli tilalmi időket rendelhet el! Előre kihirdetett rendezvények időtartamára a vízkezelő jogosult teljes vagy részleges horgászati korlátozást elrendelni! A halgazdálkodási vízterület kezelőjének kérelmére a halgazdálkodási hatóság kíméleti területeket jelöl ki. A kíméleti területre érvényes tilalmak és korlátozások megismertetéséről a halgazdálkodásra jogosult a területi jegyen, vagy a területi jeggyel együtt átadott nyomtatott tájékoztatóban gondoskodik.
- Éjszakai horgászat során a horgászhelyet folyamatos fehér fényű lámpával ki kell világítani!
5 Tartalék botot használatra kész állapotban a vízzel ellentétes irányba kérjük elhelyezni. Az őrizetlenül hagyott horgászkészség a területi jegy bevonásával jár.
- A Duna érintett szakaszán tilos a vontatásos vagy sleppelő műcsalis módszer (elektromos, vagy robbanómotorral, evezővel, szél vagy sodrás által egyaránt).
7.A horgász a kifogott és megtartani kívánt, a horgászrend szerint megtartható darabszám korlátozás alá eső halat, a horogtól való megszabadítás után köteles saját haltartó hálójába helyezni és az állami fogási naplóba azonnal beírni. A horgászat
befejezéséig a halat mérhető állapotban kell tárolni.
8. Parti halradar használata engedélyezett.
- A horgászkészségek mellett az egyesületi tagsággal rendelkező horgász alkalmilag 1 db, maximum 1 m2 felületű csalihalfogó emelőhálót is használhat, kizárólag a számára a horgászathoz szükséges, 15 cm-nél nem nagyobb – fogható – csalihalak gyűjtésére.
- Halvédelmi előírások
- A drótszák használata tilos.
- Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan nyeletés tilos.
- A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos.
- A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását.
- A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni. Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező személy részére. Ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő személyétől függetlenül.
- Horgászetikai előírások
- A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása.
2.A horgász erkölcsi és etikai kötelessége más horgász segítése, a tapasztalatok átadása, az idős horgásztársak és a gyermekhorgászok támogatása.
- Terítékfotók csak kivételes esetekben, horgászversenyek mérlegelésekor és szakcikkek illusztrációjaként készíthetők.
- A kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankcióik
1.A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével tudomásul veszi, hogy
köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, róla – külön jogszabályi feltételek fennállása esetén – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet, jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott jogerős halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, továbbá a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.
A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke:
Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése | 3-5 év |
Halőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozása | |
Felső méretkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete | |
Eltiltás alatt álló személy jogosulatlan horgászata | 1-5 év,
de legalább az eltiltás idejének a duplája |
Felső méretkorlátozás megsértése | 1-5 év |
Darabszám korlátozás megsértése | |
Halgazdálkodási hatóság által megállapított szabálysértés | 1-3 év, de legalább az eltiltás ideje |
Hal jelölése, csonkítása | 1-3 év |
A fogási napló vezetési szabályainak megsértése (beírt adatok meghamisítása, változtatása, hal beírásának elmulasztása) | |
Tilalmi idővel védett, vagy jogszabály által védettnek nyilvánított, illetve nem fogható hal megtartása | |
Alsó méretkorlátozás megsértése | |
Méretkorlátozással védett hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete | |
Egyéb, helyi horgászrend horgászati szabályait érintő szabálysértés | 3 hónap-1 év |
VII. Záró rendelkezések
- A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.
- A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
- Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.
- A HOFESZ és a HVDSZ vízparton történő balesetekért és káreseményekért felelősséget nem vállalnak!
5. Elveszett területi jegyet nem áll módunkban pótolni. - 6. A területi jegy által biztosított kvóta megfogásával a jegy érvényét veszti, további horgászatra nem jogosít.
A nyomtatvány a 23/2014.(VI.30.) NGM rendeletben foglaltak szerint készült.
Jó fogást és pihenést kíván a Közép-Dunán a HOFESZ és a HVDSZ elnöksége!
Székesfehérvár, 2021. január 4.
Nagy Attila elnök (s.k.) Jáger Tibor elnök (s.k.)
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ:
HOFESZ HVDSZ
8000 Székesfehérvár, Pilinszky tér 1-2. 8095 Pákozd, Budai u. 72.
Adószám: 19091828-1-07 | TEÁOR ’08 93.19 Adószám: 18482258-1-07 | TEÁOR ’08 93.19
Telefon: 06-22-506-969 | www.hofesz.hu Telefon: 06-30-933-0485 | www.hvdsz.hu
Téli vermelőhelyek:
A kíméleti területként kijelölt vermelőhelyen november 15-től február 28-ig, általános halászati és horgászati tilalom van érvényben.
- kíméleti terület (vermelőhely)
Határok leírása: A kíméleti terület a Duna jobb partjától a mederközépig, az 1565,5-ös fkm-től az 1565 fkm széléig, a baracsi 2-es és 3-as kőgát közvetlen környezetében található. Határok GPS koordinátái:
-1565,5 fkm: N 46° 51′ 10.28630″ / E 18° 55′ 12.87191″
-1565 fkm (1564,7): N 46° 50′ 43.91286″ / E 18° 55′ 14.29468″ - kíméleti terület (vermelőhely)
Határok leírása: A Duna folyam 1579-es folyókilométerénél található Szalki-öböl („Téli kikötő”) torkolattól az öböl teljes területe.
Határok GPS koordinátái:
– Téli kikötő észak: N 46° 58′ 33.75358″ / E 8° 57′ 42.22122″
– Téli kikötő dél: N 46° 58′ 04.34832″ / E 18° 57′ 24.26054″ - kíméleti terület (vermelőhely)
Határok leírása: A védett terület a Duna folyam adonyi-kulcsi szakaszán, a 1595,5- 1594,5 folyamkilométerek között, és a makádi 1-es kőgátak közvetlen környezetében, bal parttól a mederközépig található.
Határok GPS koordinátái:
-1595,5 fkm Makádi rész bal part: N 47° 05′ 34.72888″ / E 18° 53′ 40.49637″
-1594,5 fkm Makádi rész bal part: N 47° 05′ 02.29736″ / E 18° 53′ 50.60897″ - kíméleti terület (vermelőhely)
Határok leírása: a kíméleti terület a Duna jobb partjától a mederközépig, az 1596os
fkm-től a lórévi kompátkelőig található (1598 fkm alatt) (2. ábra).
Határok GPS koordinátái:
-1598 fkm Adony rév: N 47°06′ 47.83343″ / E 018° 52′ 52.09426″
-1596 fkm Adony: N 47°05’45.21189″ / E 018° 53′ 11.59801″ - kíméleti terület (vermelőhely) A 1612,1 fkm-1612,6 fkm között található terület a jobb parton. Az Ercsi I-es kő és közvetlen környezete, 500 méter hosszan (a kőszórástól szakra és délre egyaránt 250-250 méter) Határok GPS koordinátái:
-Ercsi észak (1612,6 fkm): N 47° 14′ 24.12716″ / E 18° 54′ 26.29501″
-Ercsi dél (1612,1 fkm): N 47° 14′ 07.41558″ / E 18° 54′ 23.06374″
Ívóhelyek:
A kíméleti területként kijelölt ívóhelyen március 1-jétől június 15-ig tartó
általános halászati és horgászati tilalom van érvényben.
- kíméleti terület (ívóhely) Határok leírása: A Duna jobb partjától a mederközépig, az 1571-es folyókilométertől a Dunaújváros és Dunaföldvár között található Pentele hídig.
Határok GPS koordinátái:
-1571 fkm: N 46° 53′ 56.60267″ / E 18° 56′ 59.56345″
– Pentele híd jobb part: N 46° 54′ 15.98346″ / E 18° 57′ 15.53992″ - kíméleti terület (ívóhely) Határok leírása: A Duna jobb partján a 1582 fkm-nél, Dunaújváros-Rácalmás közötti 1 km-es szakasz, északi határ: Précsényi gát, déli határ: Précsényi mellékág közepe. Határok GPS koordinátái:
-északi határ: N 46° 59′ 53.02954″ / E 18° 56′ 44.61043″
-déli határ: N 46° 59′ 21.04718″ / E 18° 56′ 39.95044″ - kíméleti terület (ívóhely) Határok leírása: Makádi kövek. A Duna bal partjától a mederközépig, az 1593-1592 -km közötti szakasz.
Határok GPS koordinátái:
-1593 fkm: N 47° 04′ 22.41404″ / E 18° 54′ 16.78868″
-1592 fkm: N 47° 04′ 07.35042″ / E 18° 54′ 51.97726″ - kíméleti terület (ívóhely) Határok leírása: A Duna és a Váli-víz összefolyásától (1603,6 fkm) a Váli-víz Budapest-Pusztaszabolcs vasúti hídig (szakasz határ) terjedő vízterület. Határok GPS koordinátái:
– Váli csatorna torkolat: N 47° 09′ 54.07520″ / E 18° 52′ 12.91183″
– Vasúti híd: N 47° 12′ 25.6512″ / E 18° 49′ 59.6405″ - kíméleti terület (ívóhely) Határok leírása: A kíméleti terület 1620,6 fkm-1619 fkm között található, a jobb parton, Százhalombattán: a Kácsás nevű, mentetlen oldali holtág. A terület déli határa Klub Sirály csónakház és i.úsági szálló betonsólyája alatt lévő vízügyi kerítés. Az északi parti határvonal a Csalogány utca töltésre vetített végpontja. Határok GPS koordinátái:
Kácsás észak: N 47° 18′ 33.90021″ / E 18° 55′ 33.00927″
Kácsás dél: N 47° 18′ 04.56607″ / E 18° 55′ 15.53229″ - kíméleti terület (ívóhely) Határok leírása: A Duna százhalombattai szakaszának jobb partján a mederközépig, a folyam és a Benta-patak torkolatánál az 1622 és 1621,5 folyamkilométerek közötti terület.
Határok GPS koordinátái:
-1622 fkm: N 47° 19′ 15.39272″ / E 18° 56′ 06.01841″
-1621,5 fkm: N 47° 19′ 01.08714″ / E 18° 55′ 56.84453″‘
Tiltott területen történő horgászat bűncselekménynek minősül!
A hivatkozott kíméleti területek térképrészleteit a www.hofesz.hu és a www.hvdsz.hu honlapon lehet megtekinteni.